» آموزشی » تفاوت adsl و vdsl
آموزشی

تفاوت adsl و vdsl

1400-04-13 578

تفاوت adsl و vdsl در چیست؟ هر کدام از این موارد، فناوری خاص خودشان را دارند اما وظایفشان تقریبا یکسان است که این وظیفه، اشتراک گذاری شبکه جهانی اینترنت می‌باشد. تفاوت در این دو مورد اما در مواردی مثل سرعت، کیفیت و سایر موارد است. در این مقاله، به شکل کلی به بررسی فرق adsl و vdsl پرداخته ایم که توصیه می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید تا با این دو فناوری آشنا شوید.

فرق ADSL با VDSL

ADSL و VDSL انواع فناوری DSL هستند DSL (مخفف Digital Subscriber Line است) که اساساً یک خط تلفن معمولی را به یک لینک ارتباطی باند پهن تبدیل می‌کند.

ADSL خط مشترک دیجیتال نامتقارن و VDSL خط مشترک دیجیتال بسیار بالا است که فرق ADSL با VDSL عمدتا در سرعت انتقال داده یا سرعت داده است. VDSL به طور قابل توجهی سریع‌تر از ADSL است. ADSL سرعت حداقلی 64 کیلوبیت بر ثانیه تا 1 مگابیت بر ثانیه و سرعت حداکثری 500 کیلوبیت بر ثانیه تا 8 مگابیت بر ثانیه را فراهم می‌کند در حالی که VDSL سرعت حداقلی 1.5 تا 2.5 مگابیت بر ثانیه و سرعت حداکثری 50 تا 55 مگابیت بر ثانیه را فراهم می‌کند. اصلی ترین تفاوت adsl با vdsl نیز همین مورد است. اما در ادامه، به بررسی بیشتر تفاوت این دو می‌پردازیم

بلاگ هک وای فای شما را در بازیابی اینترنتی که رمز آن را فراموش کرده اید، و همچنین در امان بودن هک شدن وای فای، راهنمایی می‌کند

ADSL چیست

برای پیدا کردن فرق ADSL با VDSL بیایید ابتدا تعریف هر یک را توضیح دهیم.

خط مشترک دیجیتال نامتقارن (ADSL) همانطور که از نام آن پیداست پهنای باند یکسان نیست‌، به این معنی که ریت داده‌های نابرابر را در بالادست و پایین دست فراهم می‌کند. ریت بیت در پایین دست معمولاً بیشتر از بالادست است.

پهنای باند کابل جفت تابیده (یعنی 1 مگا هرتز) توسط ADSL به سه باند تقسیم می‌شود. باند اول از 0 تا 25 کیلوهرتز بوده و از آن به عنوان سرویس تلفنی معمولی استفاده میشود و همچنین به آن POTS نیز می‌گویند. علاوه بر این‌، این سرویس فقط 4 کیلوهرتز از باند مصرف می‌کند و مابقی آن به عنوان باند محافظ استفاده می‌شود که کانال‌های صوتی را از کانال‌های داده جدا می‌کند.

باند دوم بین 20 تا 200 کیلوهرتز است که برای ارتباطات بالادست استفاده می‌شود. باند سوم معمولاً بین 200 تا 1 مگاهرتز است‌، و برای ارتباطات پایین دستی استفاده می‌شود. فناوری ADSL می‌تواند مسافتی تا 18000 فوت را پوشش دهد.

VDSL چیست

فناوری خط اشتراک مشترک دیجیتال بسیار بالا (VDSL) با برخی پیشرفت‌ها مشابه ADSL است. از کابل کواکسیال‌، فیبر نوری یا جفت پیچ خورده برای مسافت‌های کوتاه تا 4500 فوت استفاده می‌کند. روش مدولاسیون مورد استفاده در VDSL تکنیک چند گانه گسسته است که ترکیبی از QAM و FDM است.

VDSL ظرفیت بالاتر از ADSL را در خطوط کوتاه ارائه می‌دهد. یکی دیگر از شایستگی‌های VDSL امنیتی است که توسط لینک‌های سر به سر ارائه می‌دهد. از هفت باند مختلف برای امکان شخصی سازی نرخ‌های بالادست و پایین دست استفاده می‌کند.

از دیگر تفاوت adsl و vdsl این است که VDSL خدمات موجود مانند POTS‌، ISDN‌، ADSL و غیره را پوشش می‌دهد. VDSL برای یک شبکه کامل سرویس مناسبی است. این سرویس خدماتی مانند تلویزیون با وضوح بالا و VOD (فیلم در صورت تقاضا) را ارائه می‌دهد.

بلاگ انواع مودم ، شما را در انتخاب بهترین مودم، راهنمایی می‌کند

تفاوت‌های اساسی بین ADSL و VDSL

  • فرق ADSL با VDSL در سرعت این است که ADSL حداکثر نرخ بیت پایین دست 8 مگابیت بر ثانیه و سرعت بیت بالادست 1 مگابیت بر ثانیه را فراهم می‌کند. از طرف دیگر‌، VDSL   55بیت بر ثانیه نرخ بیت پایین دستی و 2.5 بیت نرخ بالادست را فراهم می‌کند.
  • فناوری ADSL مسافت بیشتری از VDSL را پوشش می‌دهد‌، در واقع ADSL می‌تواند 18000 فوت را پوشش دهد و VDSL می‌تواند تا 4500 فوت را طی کند.
  • VDSL می‌تواند از داده‌های نامتقارن و همچنین متقارن و خدمات POT پشتیبانی کند در حالی که ADSL فقط از داده‌های نامتقارن و سرویس‌های POT پشتیبانی می‌کند.
  • VDSL می‌تواند برنامه‌هایی مانند تلویزیون با وضوح بالا و VOD را ارائه دهد که در صورت ADSL امکان پذیر نیست.
  • از ADSL در مقایسه با VDSL بیشتر استفاده می‌شود.
  • VDSL به راحتی تحت تأثیر خرابی قرار می‌گیرد. در مقابل‌، ADSL تا حدی از تضعیف در امان است.

تکنیک چند گانه گسسته (DMT) در VDSL برای تعدیل استفاده می‌شود. برعکس‌ ADSL یا می‌تواند از CAP (دامنه / فاز بدون حامل) یا DMT استفاده کند.

مزایا و معایب VDSL

  • باندهای فرکانسی VDSL

دیگر فرق ADSL و VDSL این است که VDSL از 7 باند فرکانس مختلف برای انتقال داده استفاده می‌کند. می‌توانیم انتخاب کنیم که از کدام باند فرکانسی برای بارگیری یا بارگذاری استفاده کنیم. زمانی که ما مجبور باشیم میزبان برخی از پرونده‌ها باشیم که بسیاری از افراد باید آن‌ها را بارگیری کنند این انعطاف پذیری بسیار خوب است.

  • حداکثر سرعت VDSL

مهمترین عیب VDSL فاصله کوتاه تا مرکز تلفن است. تا فاصله 300 متری به حداکثر سرعت می‌رسد‌، اما در مسافت‌های طولانی کیفیت خطوط و سرعت به شدت کم می‌شود. به همین دلیل ADSL همچنان ترجیح داده می‌شود‌، مگر اینکه خیلی نزدیک به مرکز تلفن ارائه دهنده خود باشید. بنابراین بیشتر مشترکان VDSL شرکت‌هایی هستند که به سرعت بسیار بالایی نیاز دارند. آن‌ها غالباً سرورهای خود را در مجاورت خود قرار می‌دهند.

  • گسترش VDSL در مقابل ADSL

به دلیل محدودیت‌ها و قیمت بالا‌، گسترش به اندازه ADSL نیست. VDSL فقط در کشورهایی مانند کره جنوبی و ژاپن گسترش یافته است. در کشورهای دیگر ارائه دهندگان VDSL نیز وجود دارند اما غالباً در هر کشور فقط چند شرکت از آن هست. در مقایسه با این‌، از ADSL در مقیاس وسیعی استفاده می‌شود و چندین ارائه دهنده این نوع اتصال به اینترنت در همه کشورها وجود دارد.

اگر سرعت اینترنت پایینی دارید، توصیه می‌کنیم بلاگ راه‌ های افزایش سرعت اینترنت را مطالعه نمایید

VDSL یا ADSL؟

با توجه به فرق ADSL با VDSL اگر هنگام انتخاب اینترنت خود از یکی از ارائه دهندگان اصلی‌، نسخه VDSL به شما ارائه می‌دهند در این حالت بهتر است VDSL را انتخاب کنید چون هم برای بارگذاری و هم برای بارگیری‌، سرعت بسیار بیشتری نسبت به ADSL فراهم می‌کند.

همچنین VDSL امکان بارگیری از 15 تا 70 مگابیت در ثانیه را دارد‌، در حالی که ADSL فقط 1 تا 15 مگابیت در ثانیه را امکان پذیر می‌کند. به عبارت دیگر‌، سرعت بارگیری در 4 ضرب می‌شود. برای بارگیری‌ها‌، که سرعت ADSL بین 0.5 تا 1 مگابیت در ثانیه است‌، VDSL می‌تواند تا 12 مگابیت در ثانیه افزایش یابد در حالی که ADSL فقط 0.5 تا 1. ارائه می‌دهد. پس در نتیجه قطعا انتخاب سریع‌تری است.

اگر حس می‌کنیم سیگنال وای فای شما ضعیف است، بلاگ راه های تقویت سیگنال وای فای را مطالعه نمایید

جمع بندی

تفاوت adsl و vdsl به شکل مفید در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. طبف نتایج، اصلی ترین تفاوت این دو، سرعت بیشتر VDSL نسبت به ADSL و برد بیشتر ADSL نسبت به VDSL بود. باید توجه باشید که اینترنت VDSL، هنوز خیلی در کشور جا افتاده نیست. اما اگر این خدمت، برای شما قابل ارائه بود، به علت سرعت بسیاری بالایی که دارد، توصیه ما خواهد بود.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×