» آموزشی » با نمونه های مختلف سخت افزار اشنا شوید
آموزشی

با نمونه های مختلف سخت افزار اشنا شوید

1401-04-29 1,960

سخت افزار چیست ؟

همه شما حتی اگر سر رشته‌ای هم در کامپیوتر نداشته باشید تا به حال بارها اسم سخت افزار را شنیده‌اید. اگر اطلاعی در رابطه با آن ندارید و می‌خواهید بدانید که سخت افزار چیست ، به ادامه مطلب بیایید تا پاسخ سوال خود را بگیرید. سخت افزار قسمت فیزیکی است که به کامپیوتر یا دستگاه‌های مشابه دیگر متصل می‌شود. کامپوننت‌ها قسمت‌های داخلی سخت افزار هستند که شامل رم، هارد دیسک، مادربرد و غیره می‌شود. دستگاه‌های سخت افزاری خارجی که شامل صفحه کلید، ماوس، چاپگر و غیره می‌شود به عنوان تجهیزات جانبی شناخته می‌شوند.همه این‌ها با هم سخت افزارهای کامپیوتر نامیده می‌شوند.

بدون هیچ سخت افزاری، کامپیوتر شما وجود نخواهد داشت و نمی‌توان از نرم افزار نیز استفاده کرد. تصویر یک وب‌کم لاجیتک، نمونه‌ای از یک سخت افزار جانبی خارجی است. این دستگاه سخت افزاری به کاربران امکان می‌دهد فیلم یا عکس بگیرند و آن‌ها را از طریق اینترنت منتقل کنند. حالا اگر می‌خواهید بدانید که انواع سخت افزار چیست به ادامه مطلب بیایید.

نمونه‌های سخت افزارهای خارجی کامپیوتر

بعد از اینکه متوجه شدیم سخت افزار چیست نوبت به این می‌رسد که انواع آن را برای شما توضیح دهیم. اجزای سخت ‌افزار خارجی، که اجزای جانبی نیز نامیده می‌شوند، مواردی هستند که اغلب به صورت خارجی به کامپیوتر متصل می‌شوند تا عملکردهای ورودی یا خروجی را کنترل کنند. این دستگاه‎‌های سخت افزاری برای ارائه دستورالعمل‌ها به نرم افزار (ورودی) و یا ارائه نتایج حاصل از اجرای آن (خروجی) طراحی شده‎اند.

ماوس:

ماوس یک دستگاه اشاره‌گر دستی است که مکان‌نما را در اطراف صفحه کامپیوتر حرکت می‌دهد و تعامل با اشیاء روی صفحه را امکان‌پذیر می‌کند و ممکن است سیمی یا بی سیم باشد.

برای مشاهده سخت افزار های ماوس به صفحه خرید ماوس در فروشگاه بانی نو بروید.

کیبورد:

صفحه کلید یا کیبورد یک دستگاه ورودی است که دارای یک مجموعه کلید استاندارد QWERTY است که به کاربران امکان می‌دهد متن، اعداد یا کاراکترهای خاص را وارد کنند.

مشاهده انواع کیبورد به صفحه خرید کیبورد به فروشگاه بانی ن مراجعه کنید.

میکروفون:

میکروفون وسیله‌ای است که امواج صوتی را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کند و از ارتباطات صوتی مبتنی بر کامپیوتر پشتیبانی می‌کند.

دوربین:

دوربین تصاویر بصری را می‌گیرد و آن‌ها را به کامپیوتر یا از طریق کامپیوتر به دستگاه شبکه پخش می‌کند.

فلش درایو USB:

در میان سخت افزارهای کامپیوتر، درایو فلش USB یک دستگاه ذخیره سازی خارجی و قابل جابجایی است که از حافظه فلش و رابط با کامپیوتر از طریق درگاه USB استفاده می‌کند.

مشاهده سخت افزار های فلش در صفحه خرید فلشUSB فروشگاه بانی نو

کارت حافظه:

کارت حافظه نوعی رسانه ذخیره سازی خارجی قابل حمل است، مانند کارت CompactFlash که برای ذخیره رسانه یا فایل‌های داده استفاده می‌شود.

مانیتور:

مانیتور یک دستگاه خروجی شبیه به صفحه تلویزیون است که اطلاعات، اسناد یا تصاویر تولید شده توسط دستگاه محاسباتی را نمایش می‌دهد.

برای مشاهده سخت افزار های مانیتور به صفحه خرید مانیتور در فروشگاه بانی نو بروید.

اسپیکر:

اسپیکر یک دستگاه خروجی صوتی خارجی است که برای تولید صدای خروجی به کامپیوتر متصل می‌شود.

نمونه‌های سخت افزارهای داخلی کامپیوتر

تا اینجا فهمیدیم که سخت افزار چیست و انواع خارجی آ را برای شما نام بردیم. سخت افزار داخلی به طور جمعی دستورالعمل‌های ارائه شده توسط برنامه یا سیستم عامل را پردازش یا ذخیره می‌کنند. این موارد به شرح زیر است:

  • مادربرد: این سخت افزار یک برد مدار چاپی است که واحد پردازش مرکزی یا همان CPU و سایر سخت‌ افزارهای داخلی ضروری را نگه می‌دارد و به عنوان هاب مرکزی عمل می‌کند که سایر اجزای سخت‌ افزاری از آن عبور می‌کنند.

برای مشاهده سخت افزار های مادربرد به صفحه خرید مادربرد در فروشگاه بانی نو بروید.

CPU:

CPU مغز کامپیوتر است که دستورات دیجیتال را از برنامه‌های مختلف پردازش و اجرا می‌کند. سرعت ساعت آن عملکرد و کارایی کامپیوتر را در پردازش داده‌ها تعیین می‌کند.

برای مشاهده سخت افزار های سی پی یو به صفحه خرید سی پی یو در فروشگاه بانی نو بروید.

رم: RAM

  یا رم پویا ذخیره سازی موقت حافظه است که اطلاعات را بلافاصله در دسترس برنامه‌ها قرار می‌دهد. RAM یک حافظه فرار است، بنابراین داده‌های ذخیره شده با خاموش شدن رایانه پاک می‌شوند.

مشاهده مشخصات و قیمت رم در صفحه خرید رم فروشگاه بانی نو

هارد درایو:

هارد درایوها دستگاه‌های ذخیره‌سازی فیزیکی هستند که داده‌های دائمی و موقت را در قالب‌های مختلف از جمله برنامه‌ها، سیستم‌عامل‌ها، فایل‌های دستگاه، عکس‌ها و غیره ذخیره می‌کنند.

برای مشاهده سخت افزار های هارد به صفحه خرید هارد در فروشگاه بانی نو بروید.

سینک حرارتی:

این یک قطعه سخت افزاری غیرفعال است که گرما را از اجزاء برای تنظیم یا کاهش دمای آن‌ها می‌گیرد تا از ادامه عملکرد صحیح آن‌ها اطمینان حاصل شود. به طور معمول، این سخت افزار داخلی مستقیماً در بالای CPU نصب می‌شود که بیشترین گرما را در بین سخت افزار داخلی تولید می‌کند.

برای مشاهده سخت افزار های فن و خنک کننده به صفحه خرید فن و خنک کننده در فروشگاه بانی نو بروید.

سخت افزار در مقابل نرم افزار

بعد از اینکه متوجه شدیم سخت افزار چیست و انواع خارجی و داخلی آن را برای شما نام بردیم نوبت به این می‌رسد که سخت افزار و نرم افزار را با یکدیگر مقایسه کنیم. در پاسخ به سوال سخت  افزار چیست گفتیم که سخت افزار به اجزای محسوس رایانه یا سیستم‌های تحویل اطلاق می‌شود که دستورالعمل‌های مکتوب ارائه شده توسط نرم افزار را ذخیره و اجرا می‌کند. نرم افزار بخشی ناملموس از دستگاه است که به کاربر اجازه می‌دهد با سخت افزار تعامل داشته باشد و به آن دستور دهد تا وظایف خاصی را انجام دهد. نرم افزارهای کامپیوتری شامل موارد زیر است:

  • سیستم عامل و ابزارهای مرتبط
  • برنامه‌هایی که عملکردهای خاص کامپیوتر را کنترل می‌کنند.
  • برنامه‌هایی که معمولاً عملیاتی را روی داده‌های ارائه شده توسط کاربر انجام می‌دهند.

در دستگاه‌های تلفن همراه و کامپیوتر و لپ‌تاپ، صفحه‌کلیدهای مجازی نیز نرم‌ افزار محسوب می‌شوند، زیرا فیزیکی نیستند. از آنجایی که نرم افزار و سخت افزار به یکدیگر وابسته هستند تا کامپیوتر را قادر به تولید خروجی مفید کند، نرم افزار باید طوری طراحی شود که به درستی با سخت افزار کار کند.

وجود نرم ‌افزارهای مخرب یا بدافزارهایی مانند ویروس‌ها، اسب‌های تروجان، جاسوس‌افزارها و کرم‌ها می‌تواند تأثیر زیادی بر برنامه‌های کامپیوتری و سیستم‌ عامل کامپیوتر داشته باشد. با این حال، سخت افزار تحت تأثیر بدافزار قرار نمی‌گیرد. بدافزار می‌تواند سیستم را به روش‌های دیگری تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، می‌تواند بخش زیادی از حافظه کامپیوتر را مصرف کند یا حتی خود را تکرار کند تا هارد دیسک دستگاه را پر کند. این کار کامپیوتر را کند می‌کند و همچنین ممکن است از اجرای برنامه‌های قانونی جلوگیری کند. بدافزار همچنین می‌تواند از دسترسی کاربران به فایل‌های موجود در حافظه سخت افزارهای کامپیوتر جلوگیری کند.

جمع‌بندی

پس هماهنطور که گفته شد سخت افزار بخش فیزیکی کامپیوتر است که می‌توانیم آن را لمس و احساس کنیم. مانیتور، صفحه کلید، ماوس و CPU و غیره نمونه هایی از سخت افزارهای کامپیوتر هستند. با خواندن این مطالبی که ذکر شد اگر نمی‌دانستید که سخت افزار چیست دیگر دچار مشکل و سردرگمی در رابطه با این موضوع نخواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×